,

7 padomi, kas palīdzēs veiksmīgi aizvadīt darba interviju

Ir pienācis tas brīdis, kad laiks doties uz uzaicināto interviju. Tu esi kārtīgi sagatavojies un izpētījis uzņēmuma mājaslapu neskaitāmas reizes. Ir izvēlēts piemērots apģērbs un izrēķināts nepieciešamais laiks, kas būs vajadzīgs, lai bez kavēšanās nonāktu tur. Sirds pamanāmi dauzās un galvā šaudās simtiem domu. Kā būs? Kas būs? Mēs palīdzēsim! Tāpēc tālāk lasi 7 lieliskus padomus, kas ļaus tev izcelties, parādīt savas stiprās puses un dabūt kāroto amatu uzņēmumā.

Radi pozitīvu pirmo iespaidu

“Tu nekad nedabūsi otro iespēju izveidot pirmo iespaidu.” – Harlans Hogans. Kad esat ienācis telpā, svarīgākā lieta, ko vajadzētu atcerēties, ir stabila acu kontakta veidošana, pārliecinoša sarokošanās un smaidīšana. Tev ir jābūt drošam, ka nemurmini, nestosties vai acis nešaudās pa visu telpu. Tas rada nemiera sajūtu, ko sajutīs arī pats darba devējs. Mazs uztraukums ir neizbēgams un ir pat noderīgs, jo liek koncentrēties, taču nepārspīlējot. Tas ir smags darbs ar sevi. Vienkārši iedomājies – ko tu zaudēsi, ja atnāksi uz interviju un būsi tu pats, tāds, kāds tu būtu sarunā ar vienkārši tikko iepazītu cilvēku brīvā atmosfērā? Arī tam cilvēkam savā veidā tu taču vēlies sevi prezentēt un radīt labu iespaidu, jo tas ir svarīgi saskarsmē ar citiem. Tad kāpēc darba intervijā nevarētu būt līdzīgi? Protams esi tu pats, bet iepriekš piedomā, kā labāk sevi reprezentēt. Savukārt, otrs scenārijs būtu cilvēks, kas ienāk telpā ar drebošām rokām, kājām, valodu raustot un svīstot. Kā lai otrs tev notic, ja tu pats sev netici? Milzīgais uztraukums rodas no bailēm par izgāzšanos, bet ja turklāt, sev ieskaidrosi, ka, briesmīgi uztraucies, izredzes tikt pieņemtam darbā sarūk līdz pat akas dibenam, tad viss var pilnīgi mainīties. Citreiz ir būtiski atcerēties, ka ne tikai tev vajag strādāt šajā uzņēmumā, bet arī uzņēmumam vajag tevi. Esi pārliecināts par sevi un to, ko vari sniegt uzņēmumam, tad arī pretim sēdošais cilvēks tev noteikti noticēs.

darba intervija

Nedominē, esi lakonisks.

Intervija ir dialogs, nevis monologs. Nerunā pārāk gari un pārāk daudz, tādējādi dominējot pār sarunu. Klausies uzmanīgi un atbildi korekti uz uzdotajiem jautājumiem. Svarīgi ir pirms intervijas izpētīt uzņēmuma mērķus. Tādējādi varēsi saskaņot savu ieguldījumu uzņēmumā ar tam nospraustajiem mērķiem.

Izmanto STAR metodi

STAR (situation;task;action;result), tulk. SUDR – (situācija;uzdevums;darbība;rezultāts) metode ir lielisks palīgs, atbildot uz darba intervijā uzdotajiem jautājumiem. Tā tu vari pārliecināties, ka nekas nav palicis nepateikts. Piemēram, jums intervijā pajautā kā jūs tikāt galā ar problēmu vai situāciju, kad laika bija palicis pavisam maz. Vispirms izklāstiet Situāciju, tajā skaitā arī Uzdevumus, kas tika uzdoti; tālāk aprakstiet Darbību, ko veicāt – šī būs atbildes galvenā un svarīgākā daļa; un, visbeidzot, atklājiet Rezultātu. Uzsveriet jūsu lomu un ieguldījumu rezultāta sasniegšanā.

Esi atklāts par saviem trūkumiem

Darba intervijā nereti jautā par taviem lielākajiem trūkumiem. Ja teiksi, ka tādu nav, tad neviens neticēs un tas būs tikai mīnuss tev pašam. Neviens nav perfekts. Tas, ko darba devējs vēlas uzzināt ir – kas notika tava trūkuma dēļ un kādu mācību tu no tā ieguvi. Kļūdas pieļauj visi, svarīgi ir zināt, ka otrs no tām mācās. Tikai tā veidojās pieredze. Runā par stratēģijām, kādas tu izmanto, lai pārkāptu sev pāri un uzsver, ka trūkumi ir daļa no attīstības. Ja tādu nebūtu, nebūtu sapratnes par to, kas ir pareizi un kas nē.

Saki tikai labu par iepriekšējo darba pieredzi

Vēstījuma būtība ir tāda, ka ir nepieciešams parādīt, ka atrodies uz nemitīgās mācīšanās līknes un arī sarežģītas problēmas vai darbi, kas bija jāveic, ir palikuši atmiņā kā pozitīva mācība un tas ir darījis tevi tikai spēcīgāku. Līdz ko sāksi kritizēt un teikt negatīvas lietas par iepriekšējo darbu, kolēģiem vai priekšniekiem, vari būt drošs, ka nebūsi pirmais pieņemto darbinieku sarakstā. Tā tu tikai parādisi, ka esi netaktisks un nemāki pielāgoties, kas ir ļoti būtiski elementi katram darbiniekam, lai uzņēmums spētu attīstīties.

darba intervijas gatavosanas

Jautā noderīgus jautājumus

Kad intervijā tev vaicā vai nav radušies kādi jautājumi, tad aizmirsti tos parastos un triviālos jautājumus par slimības lapām, brīvdienām, algām un bonusiem. To jautās pilnīgi visi kandidāti. Neiekrīti tajās lamatās. Kāpēc gan nenoskaidrot, ko kompānija vēlas no tevis un ko viņi sagaida no taviem sasniegumiem pirmajos trīs mēnešos? Šādu jautājumu, iespējams, varēs pat uzdot intervijas vidū, ja radīsies iespēja, bet dari to tikai patiešām izdevīgā brīdī, lai nesanāk tā, ka netīšām novirzies no temata.

Izrādi savu aizrautību un enerģiju

Visbiežāk ir sastopami divu veidu kandidāti, tie, kas ir pārāk kautrīgi un tie, kas pārlieku izrādās, taču, kas patiešām ļaus tev izcelties ir aizrautība un enerģija par dažādām veicamā darba daļām un procesiem. Nevis gudra spriedelēšana, bet entuziasms un pieredze, kas ir tevī iekšā un ko tu vari dot arī konkrētajam uzņēmumam. Esi pozitīvs un tas ir lieliski, ja tu ej pieteikties vakancei, kura tevi personīgi aizrauj. To jutīs arī pats darba devējs. Ja tas būs tas, ko mīli, tad nāks arī entuziams, pārliecība, enerģija un kaisle par veicamo darbu. Negatīvs un pasīvs kandidāts diezvai dabūs darbu.

Pārdomām: Seko šīm tehnikām, un tu būsi veiksmīgs savā darba intervijā, kā arī radīsi labu iespaidu. Atceries, protams arī būt tu pats, tikai piedomā pie tā, kā sevi labāk pasniegt. Atceries darīt to, ko mīli un tiecies pēc mērķiem, kurus patiešām vēlies sasniegt. Lai tu vienmēr būtu īstajā vietā un lai tu vienmēr atcerētos ticēt sev un netēlot no sevis to, kas patiesībā nemaz neesi. Tad tu noteikti nonāksi īstajā vietā, pie īstajiem cilvēkiem, un būsi patiesi laimīgs cilvēks!