Mūsdienu pasaules attīstītās tehnoloģijas sniedz mums milzīgas iespējas kontaktēties ar cilvēkiem visā pasaulē, taču vienlaikus tā arī samazina mūsu efektivitāti saskarsmē ar cilvēkiem personīgi. Tas ir gluži kā mācīties gatavot, izstrādāt programmatūru vai sportot – labas saskarsmes spējas arī ir prasme, kuru varam iemācīties pielietot efektīvi. Apgūt sociālās prasmes ir ļoti nepieciešami, lai mēs spētu pozitīvi kontaktēties ar citiem cilvēkiem, lai pasaule un arī tava dzīve kļūtu veiksmīgāka un labāka. Tālāk lasi 12 sociālās prasmes, kuras vari attīstīt, lai būtu harizmātiskāks:
Mazāk runā, vairāk jautā
Tie, kuri parasti ir veksmīgi saskarsmē ar cilvēkiem, nepavisam noteikti nav paši pļāpīgākie un lieliskākie oratori, bet gan cilvēki, kas spēj uzdot jautājumus un klausīties. Viena no nozīmīgām sociālām prasēm ir uzdot jautājumus, jo tas parāda, ka saproti sarunu biedru un tev ir interese par to, kas šajā dialogā tiek runāts. Tas palīdz arī tev labāk saprast cilvēkus un cilvēki jūtas sadzirdēti. Cilvēkiem tiešām patīk runāt par sevi, tāpēc uzdod jautājumus, kas veicina atcerēšanos, ieslīgšanu atmiņās – Kā tu juties, tajā mirklī..? vai ļauj izpaust savu viedokli – Ko tu domā par..?, vai arī jautā pēc padoma – Man ir dilemma un es būtu priecīgs dzirdēt tavas domas. Šāda tipa jautājumi dos tev bonusa punktus, ja ļausi sarunu biedram būt diskusijas centrā.
Iemācies priecāties par citu uzvarām
Kad kāds dalās ar tevi labās ziņās, tā vietā lai noraidītu tās vai pārklātu ar savām veiksmēm, vienkārši priecājies par otru. Tas ir svarīgi gan priekš otra, gan priekš sevis paša, jo māka priecāties par otra veiksmēm, liecina, ka esi pārliecināts par sevi un esi brīvs, jo vēlies, lai visiem iet labi, ne tikai tev.
Veido acu kontaktu
Bieži vien tavs vislielākais resurs, ko vari dot cilvēkiem saskarsmē, ir tava uzmanība. Veidojot acu kontaktu ar sarunu biedru, tu parādi, ka esi pārliecināts par sevi un pilnībā pievērsies viņam. Tomēr, ja kāds sarunu biedrs savas acis vērš uz citu pusi, izvairās no kontakta, tad nevajag pārsteigties ar secinājumiem. Bieži vien kādam tas vienkārši var šķist nepieņemami ilgi skatīties acīs vai kādam vienkārši tas ir neērti. Galvenais ir izjust katru situāciju atsevišķi, kas der vienam cilvēkam, savukārt neder otram.
Veido pozitīvu ķermeņa valodu
Jūs pats varat koriģēt savu pārliecinātību, laipnību vai līdera prasmes, tikai ieklausoties sevī un savā ķermenī. Turi galvu paceltu, plecus atpakaļ un krūtis izvirzītas nedaudz uz āru. Tas viss iet roku rokā ar iekšējo pasauli, taču ķermeņa stāvoklis var tev palīdzēt atvērt slēptās prāta gudrības. Kā nekā tas ir mūsu templis, kurš jāveido pašiem.
Pievērs uzmanību mazajām lietām
Dzīve reizēm ir nogurdinoša. Daudzi no mums iet cauri dzīves grūtībām bez ģimenes vai draugu atbalsta. Problēma ir tajā, ka cilvēki ir tik prasmīgi apslēpt to, ka rada iespaidu, ka viņiem viss ir kārtībā. Paturi prātā, ka jebkuram ir dzīve ārpus darba vai skolas. Pamata izpratne par otra ķermeņa valodu, uzvedību un sejas izteiksmēm, spēj jums sniegt lielisku ieskatu patiesajā cilvēka dzīvē. Vajag tikai nedaudz apstāties un pavērot, neuztvert visu kā pašu par sevi saprotamu.
Slavē cilvēka stiprās puses
Viens no labākajiem veidiem kā dabūt maksimāli labāko ārā no sarunu biedra, ir slavēt viņu stiprās puses. Vienkārši iedomājies, cik patīkamu būtu, ja kāds pienāktu un pateiktu, piemēram: “Tava spēja visu vadīt un kontrolēt ir vienkārši apbrīnojama. Es būtu laimīgs, ja tā varētu.” Spēja citos saredzēt labo liecina par tavu pašpārliecinātības līmeni, turklāt izsakot komplimentus, tu cel arī citu pārliecinātību.
Nerunā par citiem aiz muguras
Par otru tu vari spriest pēc tā, kā viņš runā par kādu personu, kad tā nav blakus. Ja kāds tavā klātbūtnē runā sliktu par citu, tad vari būt drošs, ka viņš runā sliktu arī par tevi. Šādi cilvēki tiek ātri aklāti un zaudē savu vērtību, tāpēc ja tev ir kas sakāms, tad saki tikai un vienīgi acīs un konstruktīvā formā.
Ieklausies sarunu biedra tembrā
Cilvēki ļoti daudz par sevi var atklāt ne tikai ar to, ko viņi saka, bet arī KĀ to pasaka. Daži cilvēki labāk uztvers sarunu, ja runāsi ātri un skaļi, savukārt daži ja runāsi lēnām un mierīgi. To ir viegli noteikt pēc viņu pašu runas veida un tembra.
Vairāk smaidi
Ir skaidri zināms, ka pārliecinātāki cilvēki sarunās ar citiem smaida vairāk. Tas nenozīmē, ka ir jāstaigā apkārt ar tizlu smaidiņu visās situācijas, tas jau paliek ērmīgi. Ja esi labā garstāvoklī, nebaidies daudz smaidīt un padarīt dienu labāku arī pārējiem. Smaids darbosies gluži kā spogulis, kas stimulēs otra smadzenes smaidīt atpakaļ. Tas ir lipīgi un piešķir sarunai pozitīvu noskaņu. Smaids reizēm spēj atvērt jebkuras durvis.
Esi pieklājīgs
Ir vieglāk kontaktēties ar citiem, ja ir labas manieres. Tās ir tās vienkāršās lietas, ko tev vecāki mācija bērnībā – Mazais “Paldies”, “Lūdzu” un “Ņem par labu”. Šiem vārdu savienojumiem nezūd vērtība.
Fokusējies uz lietām no gaišās puses
Negativitāte ir lipīga un var izplatīties ātri. Neesi tas cilvēks, kas izgāž savu negativitāti uz ģimeni, draugiem vai kolēģiem. Nesūdzies visu laiku. Tā vietā, esi persona, kas spēj saskatīt mākoņa gaišo maliņu un sarežģītās situācijās nezaudēt modrību un mēģināt tieši pacelt visus ar pozitīvu skatījumu uz problēmām.
Saskati labo cilvēkos
Attīsti savu spēju saskatīt labo cilvēkos. Diemžēl, cilvēka dabā bieži vien ir noniecināt citus, lai liktu sev pašam justies labāk. Pirmkārt jau nedomā, ka kādam kaut kas ir labāks par tevi. Neuztver to kā sacensību. Vienkārši saskati otrā labo, priecājies par to. Cilvēka labajiem dotumiem nevajadzētu likt tev justies slikti, ja esi pārliecināts pats par sevi.