Mēs visi uzskatām, ka veselīgas diētas rezultāts ir veselīgs un skaists ķermenis. Tā, protams, ir patiesība, taču, vai jūs zinājāt, ka veselīga diēta rada arī veselīgu garu? Mums visiem ir tādas dienas, kad jūtamies lieliski. Mēs jūtamies enerģiski, pozitīvi un apmierināti. Taču citreiz mēs jūtamies noguruši, skumji, nemotivēti un gausi it kā bez jebkāda īpaša iemesla. Šajā rakstā tiks skatīta saistība starp uztura paradumiem un depresiju.
Paļaušanās uz kofeīnu
Dažreiz kafija ir vienīgais, kas spēj uzturēt mūsu darbspējas dienas gaitā. Mēs iesākam darba dienu ar kafijas tasi, lai iegūtu vajadzīgo motivāciju darbam. Pēcpusdienā izjūtam krasu enerģijas zudumu un sniedzamies pēc nākamās tases, lai izturētu atlikušo dienu. Diemžēl kofeīns uz mums neiedarbojas tā, kā mums šķiet, turklāt var nodarīt kaitējumu mūsu smadzenēm.
Ja kafija kļūst par ko tādu, kas nepieciešams katru dienu, tā vairs nav tikai uzmundrinošs dzēriens, ko lietojam laiku pa laikam. Mēs to dzeram, jo mūsu ķermenis ir kļuvis no tās atkarīgs. Ja organismā iztrūkst kofeīns, pazeminās serotonīnu līmenis, kas izraisa uztraukumu un koncentrēšanās spēju zudumu.
Pārāk daudz cukura
Tas ir labi zināms, ka, lietojot uzturā ēdienus ar pārāk lielu cukura daudzumu, mēs varam kaitēt veselībai.
Serotonīns ir būtisks dažādu ķermeņa funkciju regulācijai, ieskaitot miega ciklus, sāpju kontroli, kāri pēc ogļhidrātiem un gremošanu. Zems serotonīna līmenis tiek saistīts ar depresiju un sliktu imunitāti.
Līdz ar asinsspiediena paaugstināšanos, paaugstinās arī kortizola izstrāde. Ar kortizola palielināšanos, var palielināties arī vairogdziedzera hormonu līmenis, izraisot gremošanas traucējumus. Tas pat var radīt reproduktīvās sistēmas problēmas.
Alkohola patēriņš
Daudzi no mums zina, ka alkohols ir depresants. Mēs dzeram un pat neaizdomājamies par tā sekām, izņemot paģirām, kuras mūs piemeklē nākamajā dienā. Alkohols ir ne tikai depresants, bet arī stimulants. Tas nozīmē, ka tavas domas, runa un kustības tiek palēninātas, un, jo vairāk tu dzer, jo vairāk tu izjutīsi šo efektu. Pārlieku liela alkohola lietošana īslaicīgi paaugstina serotonīna līmeni smadzenēs, taču tas rada citas ietekmes uz specifiskiem serotonīna receptoriem, kas liek tā līmenim samazināties laika gaitā, radot nelāgu pašsajūtu.
Pārāk biežs ceptu ēdienu un neveselīgu našķu patēriņš
Mums visiem kādreiz ir bijusi slikta diena. Varbūt pat vairākas. Kad pienāk šādas dienas, mēs parasti meklējam lietas, kas palīdzēs mums justies labāk. Jā, tie bieži vien ir cepumi, saldējums, čipsi… Cik bieži tu esi sācis justies labāk pēc šādu ēdienu notiesāšanas? Tā, ka tiešām labāk? Mēs jūtamies labi ēšanas brīdī, bet pēc tam nožēlojam apēsto. Tev nav ne jausmas, ko šādi našķi patiesībā nodara tavai garīgajai veselībai. Cepti ēdieni un našķi ne tikai ietekmē svara pieaugumu, tie arī ir saistīti ar depresiju. Jebkas, kas ir cepts hidrogenētās eļļās un satur transtaukskābes, potenciāli var ietekmēt depresijas attīstību.
Liels sāls patēriņš
Sāls paaugstina asinsspiedienu. Tas liek tavai sirdij strādāt ar pastiprinātu jaudu. Kad tu gatavo, sāls vietā pievieno ēdieniem dažādus garšaugus un garšvielas, lai paspilgtinātu to garšu. Izvairies ēst sāļus ēdienus pirms gulētiešanas, jo tajā laikā tavam ķermenim ir jāatpūšas.
Brokastu neēšana
Daži no mums nav brokastu cilvēki, vai arī tev ir „man nav laika brokastīm” attaisnojums. Patiesībā brokastis ir pati svarīgākā ēdienreize, un tās izlaišana var novest pie zema cukura līmeņa asinīs. Tas, savukārt, radīs enerģijas zudumu smadzenēs, un, ja tu sirgsti no depresijas, tavām smadzenēm ir jāstrādā pilnā apmērā, lai tu varētu izveseļoties.
Dažreiz mēs izlaižam brokastis, un pat pusdienlaikā nejūtamies izsalkuši. Tā iemesls ir tava ķermeņa pielāgošanās tam, ka tu šajā laikā neēd. Šāds ieradums vēlāk var izraisīt pieēšanās problēmu. Izdari sev pakalpojumu – apēd nedaudz dārzeņu un olas no rīta. Tavs ķermenis – un jo īpaši tavs prāts – tev pateiksies.
Produkti, kas tev palīdzēs uzlabot garastāvokli:
- Zaļie lapu dārzeņi
- Valrieksti
- Avokado
- Ogas
- Sēnes
- Sīpoli
- Tomāti
- Pupiņas
- Sēklas
- Āboli
- Zivis
Saprotams, depresija vai satraukums nerodas tikai nepareiza uztura dēļ. Taču ir skaidrs, ka starp šīm lietām ir saikne. Mums ir tikai viens ķermenis un prāts, un ir svarīgi, ka mēs iemācamies, kādi ēdieni var tos ietekmēt.