Daudzi no mums noteikti ir dzirdējuši par pozitīvas attieksmes nozīmi, taču reti kurš var pateikt kāpēc tas ir svarīgi.
Psiholoģijas universitātes profesore Barbara Fredrickson atklāja, kā negatīvās emocijas ietekmē mūsu prātu. Eksperimentā dalībniekiem tika lūgts nosaukt un sakārtot dažus objektus. Rezultāti parādīja, ka dalībnieki ar negatīvām emocijām pareizi atbildēja un sakārtoja ievērojami mazāk priekšmetu, nekā ar pozitīvām vai neitrālām emocijām. Secinājums ir tāds, ka negatīvās emocijas mazina mūsu prāta spējas. Šī parādība ir īpaši novērojama, ja mēs esam dzīvību apdraudošajā situācijā, kur mums ir jārīkojas nekavējoties. Kad mēs esam notverti ar ierobežotu izvēļu skaitu emocijaskļūst par vadošajām un mēs izdaram nepareizus, vēlāk nožēlojamus lēmumus.Tāpēc ir ļoti svarīgi domāt pozitīvi. Bet … kā?
-
Sāciet ar savu stāju: sēdiet taisni!
Kaut arī var domāt, ka pozitīvās attieksmes veidošana var prasīt daudz apzinātu pūļu, patiesībā tā nav! Sēdēšana taisni var nešķist saistīta ar pozitīvo domāšanu, bet pētījums atklāj šo abu komponentu saistību. Rezultāts rāda, ka cilvēkiem, visticamāk, būs pozitīvas domas un prātā atcerēsies labas atmiņas, kad viņi sēdēs taisni. Tātad, tieši tagad iztaisnojiet muguru! Reizēm pavisam niecīgas lietas dzīvē veicina mūsu labklājību.
-
Ielieciet tējkaroti savā kabatā!
Ko vēl tējkarote darīt, ja ne palīdzot pagatavot mūsu atsvaidzinošo kafijas tasi? William Peynsaert ir izdomājis izcilu ideju, kā izmantot tējkaroti, lai izvairītos no negatīvisma. Viss, kas mums nepieciešams, ir tējkarote. Nekas vairāk. Tehniski, mums vajag arī bikšu pāri ar kabatām. Tehnika ir- dienas sākumā ievietojiet tējkaroti vienā vai otrā kabatā. Ikreiz, kad jūtaties vai domājat negatīvi, ielieciet tējkaroti otrā kabatā. Tik vienkārši!
Princips ir tāds, ka darbība nodarbina mūsu smadzenes, tāpēc mums nav resursu, lai radītu negatīvas emocijas. Parasti mēs esam diezgan impulsīvi, tādēļ līdz brīdim, kad mēs pabeidzam tējkarotes nodošanu, pieprasījums jau sen ir pagājis un mēs veiksmīgi esam pārtraukuši negatīvās domas. Galu galā mēs tējkarotes vietā varam izvēlēties jebkuru citu trauku vai kancelejas piederumu.
-
Jaunāko ziņu vietā no rīta izlasiet ko pozitīvu!
Parasti mēs skatāmies rīta ziņu ziņojumus, lai uzzinātu, kas notiek pasaulē. Bet, kādas ziņas galvenokārt ir mums apkārt? Autoavārija, teroristu uzbrukums, dabas katastrofa, visu veidu nelaimes gadījumi… Labāk būtu, ja jūsu rīts sāktos ar kaut ko vairāk pacilājošu. Sāciet lasīt kādu motivējošu lasāmvielu vai skatieties kādu komisku seriālu, kas sniegs jautru sākumu jūsu dienai!
-
Izveidojiet sarakstu ar lietām, par kurām esat pateicīgs!
Tas ir vienkārši un viegli izdarāms. Mēģiniet uzskaitīt vismaz 3 lietas, par kurām esat pateicīgi katru dienu. Pētījumi atklāj daudzus ieguvumus, tam, ka izsakam pateicību katru dienu. Pateicība ir saistīts ar mūsu labklājību. Tas var arī uzlabot attiecības un palīdzēt ar emocionālu briedumu. Pateicība var vienkārši veicināt laimi. Tā ir taisnība, ka mēs vienmēr varam atrast neapmierinātību dzīvē.
Piemēram, skatieties savu gada pārskatu. Neieguvāt paaugstinājumu… Vai tas ir pats sliktākais kas var būt? Jūs neesat atlaists, vai ne? Jums joprojām ir stabils darbs. Vai arī atgriezieties pie visu lietu pamata. Mēs joprojām esam dzīvi, vai ne? Mēs joprojām dzīvojam šajā noslēpumainajā un pārsteigumu pilnajā pasaulē. Mums joprojām ir daudz, ko izpētīt. Nav par ko sērot.
Mūsu smadzenēs vienmēr ir eņģeļi un velni. Ja parasti esat velna advokāts, tagad mēģiniet stāvēt eņģeļa pusē.
-
Izmantojiet lietotni “Happify”, lai zinātniski izkoptu pozitīvismu!
Nekad neesat iedomājušies par lietotni, kas varētu “iepriecināt” jūs? Lietotne, ark o sevi iepriecināt un padarīt dienu gaišāku?
Izmēģiniet Happify – lietotni, kas īpaši paredzēta, lai apstrādātu mūsu negatīvās emocijas. Tas nodrošina mūs ar zinātniski pierādītiem paņēmieniem, lai veicinātu mūsu emocionālo labsajūtu. Tā sastāv no īslaicīgām aktivitātēm un spēlēm, lai mēs varētu pārvarēt situācijas un labāk apzināt sīkās, mazās lietas, par kurām mums būtu jāgūst pateicība.
Kaut arī parasti sīkrīki patērē mūsu laiku un naudu, tagad tajos ir iespējams attīstīt mūsus pozitīvo domāšanu.
-
Sviniet mazās uzvaras katru dienu
Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā uzsākt mūsu pozitīvās izaugsmi, ir uzrakstīt mūsu mazās uzvaras katru dienu. Un pētījumi ir apliecinājuši iespējamās priekšrocības, to darot. Kā liecina pētījumi, progress ir daudz vairāk nekā tikai solis, kas ved uz panākumiem. Patiesībā, ja mēs pienācīgi reģistrēsim mūsu progresu neatkarīgi no tā, cik mazs tas ir, mēs uzreiz saņems un uzticības palielinājumu!
Teresa Amabile no Harvardas Biznesa skolas izlasīja apmēram 12.000 dienasgrāmatas ierakstus, ko sarakstījuši 238 personas no 7 dažādiem uzņēmumiem. Darba ņēmējiem tika uzdots rakstīt par viņu emocijām un noskaņām, motivācijas līmeņiem un uztveri par darba vidi, kā arī par to, ko viņi darīja un kādi pasākumi viņu ikdienu izteica 4 mēnešus. Rezultāts parādīja, ka jebkurš sasniegums neatkarīgi no tā lieluma aktivizē mūsu smadzenes atlīdzības shēmu.
Pēc sasniegumu apzināšanās izdalās ķīmiskais dopamīns un šī ķīmiskā viela ir saistīta ar lepnumu un sasniegumiem, kas savukārt sniedz mums laimi un labsajūtu. Vēl svarīgāk ir tas, ka ķīmiskā viela arī motivē mūs turpināt risināt problēmas un mēģināt atkārtot tādu pašu sasniegumu nākamreiz. Tas veido pozitīvu pastiprinājuma cilpu, kas mūs ietekmē un maina uz labo pusi.