, ,

Kā iPhone ir mainījis mūsu mīlas dzīves 10 gadu garumā

2007. gada 7. janvārī Stīvs Džobss prezentēja to, ko raksturoja kā „platekrāna iPod ierīci ar pieskārienu kontroli, revolucionāru mobilo tālruni un interneta komunikācijas ierīci”. Viņš nekļūdījās.

Pagājuši desmit gadi, un ir skaidrs, ka iPhone grandiozā ienākšana mūsu dzīvēs ir bijusi ļoti ietekmējoša. Bet kurš to būtu domājis, ka maza kastīte ietekmēs mūsu psihi un mūsu sirdi tik lielā mērā?

Jo – patīk mums tas, vai nē – iPhone ir ne tikai mainījis veidu, kā mēs uztveram iepazīšanos un mīlas dzīvi, bet arī vietas un veidus, kā cilvēki atradīs (vai arī neatradīs) mīlestību šajā pasaulē.

Paskatoties atpakaļ uz 2007. gadu, iepazīšanās platformu vide izskatījās pavisam citādāk, nekā pašlaik. Iepazīšanās internetā bija bāzēta mājas lapās. Līdz ar mobilā interneta uzplaukumu 2000. gadu vidū, mobilā iepazīšanās bija tikai savā dzimšanas stadijā. Tiem, kas vēlējās iepazīties, nācās piekļūt iepazīšanās mājas lapām caur web pārlūku caur telefonu ar interneta pieslēgumu. Un toreiz vārdam „swipe” pavisam noteikti neviens nepiedēvēja nozīmi, kas būtu saistīta ar mīlestības meklēšanu.

Patinot uz priekšu 10 gadus, šī situācija izskatās pavisam citādi. Tika izlaistas tādas aplikācijas kā Grindr (2009) un Tinder (2012), kas padarīja atrašanās vietā bāzētu iepazīšanos ļoti populāru, atverot ceļu nākotnes aplikācijām kā Happn un Temptr.

„Kad sāka parādīties mobilās iepazīšanās aplikācijas, dažas lapas kā Grindr un Tinder izlaida tikai mobilās versijas un sāka tikai ar iOs, vēlāk pievienojot versiju, kas pieejama Android lietotājiem,” vēsta mobilās iepazīšanās eksperte Jūlija Spira.

Nav iPhone, nav swipe

Vārds „swipe” mūsdienās ir gandrīz vai sinonīms mobilajai iepazīšanās videi, un – atsaucoties uz vienu no Tinder radītājiem Džonatanu Badīnu – tas viss ir iPhone dēļ.

Badīns, Tinder galvenais stratēģis, pavēstīja, ka iPhone „uzradās ērā, kurā mēs beidzot spējām pieskarties mūsu aplikācijām un interfeisiem, un mobilās ierīces izlaišana bija definējošs moments, kurā personīgā tehnika kļuva populāra plašākā sabiedrībā.”

Swiping ir bijusi centrālā mobilās iepazīšanās aplikāciju sastāvdaļa kopš Tinder sākumiem 2012. gadā. „Tinder un swipe dzima no vēlmes savienot lietotājus ļoti personīgā veidā – un nebūtu nekā, ko svaipot pa labi, ja nebūtu iPhone,” saka Badīns. Tagad, 2017. gadā, ir neiespējami iedomāties par mobilo iepazīšanos bez swipe; lielākā daļa citu aplikāciju arī ievieš šo funkciju.

Viedtālruņu popularitāte ir ne tikai padarījusi iepazīšanos vienkāršāku un interesantāku, tā ir arī būtiski mainījusi attieksmes par iepazīšanos internetā. Džeks Noulzs, iepazīšanās aplikācijas Temptr radītājs, saka, ka pirms iPhone rašanās, iepazīšanās internetā tika uzskatīta par apkaunojumu, visticamāk tāpēc, ka tā vēl nebija tik populāra.

2007. gadā iepazīšanās internetā sāka nostabilizēties. Bet jebkuram, kurš vēlējās atrast mīlestību, bija jāizmanto dators, iespējams birojā, un lietotāju skaits bija ļoti zems, turklāt tam visam bija pievienoti aizspriedumi,” Noulzs norāda.

Pateicoties iPhone, mēs vairs nekaunamies no iepazīšanās internetā

Spira tic, ka mums ir jāpasakās iPhone par to, ka mums tika mazināts kauns, kas saistīts ar iepazīšanos internetā. „Es uzskatu, ka iPhone ir palīdzējis tikt vaļā no aizspriedumiem, kas saistīti ar iepazīšanos internetā un tas palīdz cilvēkiem iepazīties vienkāršāk un ātrāk,” norāda Spira.

Pētījumi norāda, ka iepazīšanās internetā vairs gandrīz nav saistīta ar aizspriedumiem. 2005. gadā lielākā daļa Amerikas iedzīvotāju uzskatīja, ka iepazīšanās internetā nav nopietns iepazīšanās veids, un daudzi nemaz nav izmēģinājuši šo iepazīšanās veidu. Kopš tā laika, attieksme kļuvusi ievērojami pozitīvāka. 2015. gadā 59% no amerikāņiem uzskatījuši, ka iepazīšanas internetā ir labs veids, kā iepazīt cilvēkus, līdz ar šīs prakses pieņemšanu plašākā sabiedrībā.

Jauniešu vidū mobilā iepazīšanās ir kļuvusi par normu. 2016. gada statistika atklāja, ka viens no trijiem 18 – 24 gadus veciem cilvēkiem ir izmēģinājis iepazīšanos internetā, kas ir trīs reizes vairāk nekā pirms diviem gadiem.

 

2017. gadā vārdi „mēs iepazināmies internetā” vairs netiek izteikti čukstus.

iPhone ieviešana ir izraisījusi dramatiskas un pozitīvas izmaiņas iepazīšanās pasaulē. Tagad iepazīšanās internetā vairs nenorisinās aiz aizslēgtām guļamistabas durvīm. Tagad iepazīšanās aplikācijas pat tiek spēlētas uz Apple TV ekrāniem kopā ar draugiem. Un lielai daļai jauniešu iepazīšanās internetā ir kļuvusi par ikdienas daļu. 2017. gadā vārdi „mēs iepazināmies internetā” vairs netiek izteikti čukstot, bet skaļi un bez satraukuma.

Kopumā, mums ir jāizsaka pateicība iPhone par daudzām lietām. Bet iPhone ir ieviesis arī jaunas izvairīšanās un šķiršanās taktikas, bez kurām mēs būtu arī iztikuši.