Vai jums bieži liekas, ka diena ir pārāk īsa, lai paveiktu visus darbus? Cilvēki bieži cenšas būt pēc iespējas produktīvāki, bet bieži vien šī cenšanās pārvēršās par izklaidību. Lai vai kā, padarīt katru dienu auglīgāku un produktīvāku ir daudz vienkāršāk, ja tu esi spējīgs atstāt malā aktivitātes, kas ir nelietderīgas.
Kā uzlabot darba efektivitāti? – Ieskaties astoņās visbiežāk pieļautajās kļūdās, kad runa iet par produktivitāti.
Apbalvošana kā krāpšanās
Cilvēki bieži izlemj sevi apbalvot, ja dara kaut ko sarežģītu, piemēram, ievēro diētu, ietaupa naudu, mācās vai strādā. Tomēr tas nebūtu pareizākais. Ja sieviete nolemj sevi iepriecināt ar kādu kleitu pēc nedēļu ilgas naudas taupīšanas, sasniegums automātiski samazinās. Tas pat var veicināt plāna vispārēju neizpildīšanu, jo var raisīt domas par to, ka ja jau reiz biji slikts, tad var vēl vienu reizi.
Centies pašu procesu un rezultātu saskatīšanu uztvert kā savu apbalvojumu. Tu taču vēlējies pilveidot sevi, un tu jau esi uz īstā ceļa!
Nevajadzīgas tikšanās
Nevajadzīgas tikšanās plānošana var izsūkt visu produktivitāti no tavas darba dienas. Parasti tikšanās ir pārāk garas un bezjēdzīgas, kā arī velk prom no uzdevumiem pie kā tika strādāts. Tā vietā, lai nozīmētu tikšanos, ir iespējams kontaktēties ar šo personu arī citādākā veidā. Skype, īsziņas, e-pasta kastīte un telefona zvani vēl joprojām ir labs veids kā kontaktēties, tajā pašā laikā saglabājot koncentrēšanos un ietaupot laiku uz savu iesākto uzdevumu.
Vairāki uzdevumi reizē
Kamēr cilvēki domā, ka var darīt daudzas lietas vienlaicīgi, pētījumi ir atklājuši, ka šādā režīmā darba spējas un efektivitāte būtiski samazinās. Darot vairākus darbus vienlaicīgi, samazinās koncentrēšanās spējas uz katru uzdevumu atsevišķi, tāpēc centies padarīt no sākuma vienu darbu un tikai tad ķerties pie otra.
Sērfošana internetā
Vairākumam cilvēku darba vietās vai mājās ir pieejams internets. Ir viegli novirzīties no sliedēm, ja rodas vēlme “pasērfot” internetā. Daudzi domā, ka īslaicīgi pārskatīs sociālos tīklus vai atradīs atbildi uz kādu jautājumu, taču parasti šis process izvēršas daudz ilgāks, nekā likās sākumā. Labs risinājums, lai labotu šo kļūdu ir sākotnēji pierakstīt uz lapiņas, ko vēlējies paskatīties internetā, tad nolikt to malā, izdarīt visus darbus pēc uzrakstītā un aizvērt interneta logu.
Atstāt grūtāko uz beigām
Cilvēki visbiežāk vēlās sākt savu dienu ar vieglākajiem uzdevumiem. Lai vai kā, saglabājot grūtākos uzdevumus uz dienas beigām, palielinās risks, ka tie netiks izdarīti vispār. Labākais laiks, lai darītu grūtākos darbus ir dienas sākums – tad, kad ir vieslielākais gribasspēks. Turklāt, padarot mazāk tīkamo darbu dienas sākumā, garstāvoklis uzlabosies un būs tāds visas dienas garumā, jo grūtākais taču ir garām!
Pārlieku liela plānošana
Kad tuvojas aizņemta diena, cilvēki cenšas saplānot katru stundiņu, lai viss tiktu paspēts. Tomēr, ja kaut kas neiet pēc plāna, tu vari sākt uztraukties un apjukt, tādējādi ietekmējot darba produktivitāti.
Pamēģini izplānot, piemēram, piecas stundas dienā ar darbiem, kas ir ļoti svarīgi, pārējo laiku atstāj, lai tiktu galā ar citām mazām lietiņām. Tas nozīmē, ka iegūsi abus elementus – gan kontroli, gan arī elastīgumu.
Spiest “aizsnaušanās pogu”
Vairums cilvēkiem patīk nospiest “aizsnaušanās pogu” savā telefonā, kas iedod papildus 10 minūtes gultā. Lai arī no rīta šī doma šķiet vilinoša, labāk tomēr ir celties augšā uzreiz.
Kad tu pirmo reizi pamosties, tavs organisms sāk izdot modrības hormonus, lai sagatavotu tevi rītam un visai dienai. Katru reizi, kad nospied “aizsnaušanās pogu”, tu palēlini šo procesu un tākā tā ir tikai snaušana, nevis gulēšana, tu tāpat neiegūsti papildus miegu un enerģiju.
Domāt tikai par nākotnes plāniem
Dzīves vai darba plāna esamība ir fantastisks veids kā pārliecināties par to vai turpini kustēties uz priekšu un domāt par nākotni. Tomēr, domājot par lielo kopbildi, kamēr strādā un darbojies, tu vari kļūt uztraucies un pārņemts ar to. Pataupi savas dzīves plānošanu laikam, kad tu nestrādā un kamēr tu strādā, centies fokusēties un pašreizējā uzdevuma veikšanu. Katrs darbs, ko veic, tuvina tevi taviem mērķiem – lēnām, bet pavisam noteikti, tu esi uz pareizā ceļa!