Sāksim ar to, ka prātam neaptverami un lieli panākumi ir nenormāli, tie ir neparasti un patiešām traki. Normāli strādājošs cilvēks ļoti, ļoti reti kļūst veiksmīgs.
Normāli cilvēki strādā ļoti smagi, lai savilktu visus galus kopā. Daudzi no mums pat ņem kredītus, lai varētu atļauties mācīties universitātē un iegūt grādus, kurus, iespējams, tā arī nekad neizmantos.
Pasaule, liekas, ir pārņemta ar viduvējību, bet ne jau tāpēc, ka mēs nevarētu, bet gan tāpēc, ka prātā bieži stāv akmenī iekaltās sabiedrības normas. Jau no bērnības mums stāsta, kā ir jābūt – jāiet skolā, jāatrod labs darbs, jāprecas, jānopērk māja un jārada bērni. Reizēm liekas, ka ja kaut nedaudz nobīdīsies no šīs līnijas, viss būs pagalam. Tā arī dzīve aizrit vienā ritmā un vienā tempā. Tieši tāpēc jāsper solis sānis. Kas par to, ka citi neiet tajā virzienā?
Kad apdomāsi šo Stīva Džoba aforismu, tu sapratīsi, ka būt trakam nenozīmē tikai domāt ārpus kastes. Būt trakam nozīmē izveidot pašam savu kasti, kuras iekšpusē vēlēsies būt un domāt pārējie cilvēki.
„Šis ir priekš trakajiem, nemierniekiem un nekārtību cēlājiem… tiem, kas pasauli redz citādāk.. priekš tiem, kas neseko uzrakstītajiem likumiem.. Tu vari strīdēties ar viņiem, nepiekrist viņiem, tu vari zākāt vai cildināt tos, bet viena lieta, ko tu nevari ir ignorēt šos cilvēkus, jo viņi maina visu…Viņi stumj cilvēku rasi uz priekšu, un kamēr kāds domā, ka tie ir tikai traki cilvēki, es domāju, ka viņi ir ģēniji, tāpēc ka tieši tie, kuri ir pietiekami traki, lai domātu, ka var izmainīt pasauli, to patiešām arī var.”
/Stīvs Džobss/
Tālāk vari lasīt 10 iemeslus, kāpēc traki cilvēki ir veiksmīgāki.
Viņi veido jaunas „kastes”, kurās normāli cilvēki ikdienā domā.
Traki cilvēki, tādi kā Stīvs Džobss, ne tikai izaicina uzrakstītās normas, bet gan izveido paši savas, kurās citi cilvēki iekļaujas. Izgudrojums ne vienmēr nozīmē, ka ir izdomāts pavisam kaut kas jauns. Pārsvarā, izaicinoši ir attīstīt kaut ko, kas jau eksistē, bet pavisam jaunā līmenī. Traki cilvēki, gluži kā bērni, pielieto savas iztēles spēku, lai radītu prātam neaptveramus panākumus.
Viņi ir pārāk ambiciozi, lai baidītos.
Kad traki cilvēki sev uzstāda mērķus, viņu prāti nav nodarbināti ar frāzi „ja nu man neizdodas”. Priekš viņiem, nav plāna B, jo plāns A pavisam noteikti strādās. Kamēr normāli cilvēki pēc pirmās izgāšanās baidās mēģināt otrreiz, trakie bez šaubām turpinās savu ceļu.
„Bailes nav īstas. Vienīgā vieta, kur bailes var eksistēt, ir mūsu prāti, kas pārlieku ātri domā par nākotni. Tās ir mūsu iztēles produkts, kas izraisa mūsos bailes no lietām, kuras pat nav tagadnē vai arī neeksistē vispār. Nepārprotiet mani, briesmas pasaulē tiešām pastāv, bet bailes ir jūsu izvēle.”
/Vills Smits/
Viņi ir tas, kas viņi ir.
Ir nepieciešams būt sev pašam, lai tu varētu atšķirties no citiem. Traki cilvēki attīsta paši savu stila sajūtu, un tie glezno dzīves portretu tieši tādu, kādu to redz. Spēja būt oriģinālam ir viena no svarīgākajām atslēgām uz veiksmi, pat tad, ja citiem tas liekas neiedomājami un absurdi. Piemēram, Stīvs Džobss un Marks Cukerbergs ir atpazīstami arī kā cilvēki, kas velkā viena tipa apģērbu katru dienu. Ar savu attieksmi pret dzīvi, šie cilvēki ir parādījuši, kas viņi ir. Viņiem patīk valkāt viena tipa apģērbu, viņi to arī dara, lai arī mūsdienās cilvēki ārējam izskatam pievērš pārāk lielu nozīmi. Viņi jūtas labi ar to, kas viņi ir, un tas jau ir pats skaistākais apģērbs, kas vien var būt.
„Attīsti pats savu stilu un velkā to tik ilgi, līdz tas kļūst par trendu.” – Anonīms
Viņiem ir neizsmeļamas enerģijas krātuves.
Normāli cilvēki nevar sagaidīt, kad varēs neko nedarīt. Viņi nevar sagaidīt mirkli, kad ātrāk beigsies darbs, ātrāk tiks mājās un, sēžot dīvānā, skatīsies televizoru. Viņi pārāk bieži sūdzas par to, ka nav tik daudz enerģijas un ka vēlētos kaut diena būtu garāka. Trakajiem ir mūžīgi strādājoši enerģijas motori, kurus darbina kaisle un mīlestība pret to, ko viņi dara. Traki cilvēki nenogurstoši sevi visu veltī darbam un viss tāpēc, lai maksimāli attīstītu savas spējas. Spēja fokusēties un būt aktīviem viņus arī padara par veiksmīgiem cilvēkiem.
Viņi uzdrošinās lauzt likumus.
Atkāpties no normām ne vienmēr ir viegls uzdevums, it īpaši tad, ja esi visu savu dzīvi tām sekojis. Trakie saprot, ka likumi ir nozīmīgi, taču tos var arī ierobežot. Kādus noteikumus savā industrijā tu akceptē kā faktu? Kāpēc tu tiem seko? Ja atbilde ir „tas ir tā, kā tam jābūt”, tad tu esi normāls un, iespējams, nekad nekļūsi veiksmīgs. Trakajiem piemīt spēja apšaubīt autoritātes bez necieņas izrādīšanas, kas viņus arī padara par veiksmīgiem.
Viņi izgudro, balstoties uz vajadzībām.
Citiem trakie var likties cilvēki, kam piemīt neizsīkstoši ideju resursi, kas no vienas puses ir taisnība, bet ja ieskatās dziļāk, tad patiesībā viņi vienkārši ir cilvēki, kas uzņēmās atrisināt problēmu, kuru vairs nevar ignorēt. Tātad, problēmas, kuras normāls cilvēks uztvers kā „tā tās lietas notiek”, trakie to pieņemt nespēs. Trakie sevī iemieso veco, labo sakāmvārdu, ka „vajadzība ir visu izgudrojumu māte”.
Viņi atpazīst citus trakos.
Vienalga kāda persona tu būtu, ir viegli atpazīt tos, kas domā līdzīgi. Nav noslēpums, ka apkārt esošie cilvēki, ietekmēs arī tavu domāšanu. Trakie cilvēki meklē tādus, kā viņi paši, jo spēj kopā attīstīt savas idejas un mērķus. Tas dod lielāku veiksmes iespējamību, ja atradīsies tādu cilvēku kompānijā. Vienmēr būs kāds, kas nemitīgi stums uz priekšu un neļaus apstāties. Trako izaicinājums ir kāda cita trakā pieņēmumi.
Viņi vienmēr ir zinātkāri
Trakie ir gluži kā bērni, jo visu laiku prasa – kāpēc? Viņu prāti ir nepadzirdāmi, un tie nebaidās sekot zaķim melnajā caurumā, vienalga cik dziļš tas būtu. Šī zinātkāre ļauj cilvēkam redzēt dzīvi, nevis pilnu ar problēmām, bet pilnu ar brīnumiem un potenciālu.
Viņi nepamet problēmas novārtā.
Kad trakie kādā lietā ir iekoduši zobus, tie nekad nelaidīs vaļā. Trakajiem problēmas ir izaicinājums. Viņi kļūst apsēsti ar domām, kā to atrisināt, un kamēr tas netiks izdarīts, miera nebūs. Ceļš noteikti būs jāatrod. Normāls cilvēks pie pirmās lielās grūtības, iespējams, vēlēsies padoties, bet trako tas tikai dzīs uz priekšu. Nezināmais ir viņa zināmais.
Viņi neskata vīru pēc cepures.
Trakie neņem vērā cilvēka vai problēmas šķietamo ārējo izskatu. Viņi ir intrigas pārņemti tikai ar to, kā viss izskatās iekšienē. Kamēr normāli cilvēki redz visu definēti un sadala cilvēkus pēc rases, reliģijas, dzimuma, karjeras specializācijas vai seksuālās orientācijas, trakie redz tikai dvēseli un kaisli. Priekš trakajiem nav tikai balts un melns. Viņi spēj saredzēt kodolu, nevis apvalku, kas mūsdienu sabiedrībā jau ir kļuvis tik svarīgs, ka pēc tā cilvēks spriež, kas tu esi.
Pārdomām: Mēs visi esam nedaudz traki. Ir tikai jāatrod tā dzirkstelīte, tā sava patiesā būtība, kas, neskatoties uz sabiedrības normām, spēs realizēties. Tu to vari! Izkāp no rāmja, atver sev jaunus horizontus, atklāj citas galaktikas. Lai tava vienīgā robeža būtu bezgalība!